prev Galerie akcí

Kometa 17P Holmes

V našem jabloneckém Klubu Na Rampě se pořádají astronomické semináře pro veřejnost, tak jsme si nemohli nechat ujít vesmírné divadlo, které připravila na podzimní obloze kometa Holmes svým nečekaným náhlým zjasněním. I přes dlouhodobou nepřízeň počasí se nám podrobným studiem meteorologických dat podařilo vytipovat 28. 10. nedaleko Liberce místo s možností nočního pozorování. A opravdu bylo na co koukat – pouhým okem byla kometa nápadná na první pohled jako rozostřená hvězda v souhvězdí Persea i přes nedaleko se nacházející Měsíc téměř v úplňku. V různých dalekohledech pak skýtala nádhernou povívanou, kdy byla patrná jasně ohraničená kruhová koma, nepravidelné jádro a dvě slabé hvězdy promítající se na komu jako oči.

Kometa bude dobře pozorovatelná minimálně po celý měsíc listopad, tak si nenechte ujít příležitost, spatřit tento zajímavý vesmírný objekt na vlastní oči.

Na Halloweenský večer se opět pěkně vyjasnilo, tak jsme uspořádali veřejné pozorování pro žáky Zš Rýnovice a jejich rodiče na pozemku školy, kam jsme přivezli mobilní dalekohledy. U okulárů se vystřídalo na dvě desítky dětí a dospělých, kteří si kometu prohlédli v dalekohledech při různých zvětšeních a na obloze ji vyhledali i pouhým okem.

Kometě bude věnována část Novinky z astronomie na Astronomickém semináři v Klubu Na Rampě dne 19. 11. od 18.00 hod. Všichni zájemci jsou srdečně zváni.

chci podobnou akci

Zaujali jsme Vás?

Ozvěte se
Sundisk provozovna - budova Sundisk provozovna - mapa